ÉRTÉKTÁR HÍREK
- Balatonmáriafürdői Helyi Értéktár Bizottság -Szemáramlás
Új időszaki képzőművészeti tárlat nyílt
A máriai művészeti kiállítások hagyományának a folytatásaként 2024. július 27-én, a Máriai Napok fesztivál keretében, Leücz Károly-Czuel helyi képzőművész „Szemáramlás” című időszaki tárlatával mutatkozott be. A Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria termében népes hallgatóság előtt köszöntőt mondott Huszár Mihály gyűjteményvezető. Leücz Károly munkásságát Orcsik Ferenc máriai kötődésű író, költő méltatta. Őt követte Kovács Nóri előadóművész, aki lélekgazdagító dalokat énekelt, majd a Balaton M. & K Fúvószenekar három fuvolista tagja: Vajda Fanni, Nagy Zsóka és Németh Dorina (felkészítő tanáruk Sasfalvi Gábor) adott elő két zenei művet. A megnyitó végén Leücz Károly köszönte meg a bemutatkozási lehetőséget, és röviden beavatta az érdeklődőket a „czuelizmus” alkotói technikájába és a sajátosan egyedi szürreális alkotói világába is.
A tárlat szeptember 1-ig látogatható, csütörtök és vasárnap, 17 és 19 óra között.
(A megnyitó fényképeit Horváth Krisztián készítette.)
Huszár Mihály
Valóság és álom
Tálosné Violányi Mimi kiállítása Balatonmárián
Balatonmáriafürdő Község Önkormányzata a Balatonmáriafürdői Helyi Értéktár Bizottsággal együttműködve a Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria kiállítótermében, a Községházán képzőművészeti tárlatot rendezett, amely a közel két évtizedes hagyomány folytatásaként, a nyári szezon első időszaki kiállítása is egyben.
A felkért alkotó Tálosné Violányi Mimi, festőművész, aki a VALÓSÁG ÉS ÁLOM című tárlatával immár másodszorra mutatkozott be Balatonmárián. Mimi somogyi származású, ma is kötődik a megyéhez, elsősorban Gyékényeshez. Több mint harminc éve kezdett el festeni, a mesterének Szabados János Munkácsy-díjas festőművészt tartja. A kiállított félszáz kép a festő utazásainak, érzéseinek, mindennapjainak a témáit mutatja be, amelyek révén megismerhetjük világát, a művészet által kifejezett érzéseit. A megnyitón a barátait, a máriai és a keresztúri érdeklődőket köszöntötte Huszár Mihály a gyűjtemény vezetője, a kiállítás rendezője. A kiállításmegnyitó különleges, lélekemelő hangulatáról Mimi barátai gondoskodtak. A tárlatot megnyitotta és Mimi családjának üzenetét felolvasta az egyik barátja, Fürstné Panni. Berkes József és Németh Julianna versekkel járult hozzá a megnyitó emelkedett hangulatához. Dóka Attila zenész, dalszerző gitáron adott elő néhány dalt, amelyben közreműködött Vaskó Makka énekes.
A tárlat július 24-ig látogatható, csütörtök és vasárnap, 17 és 19 óra között.
Huszár Mihály
Biró Zoltán könyvbemutatója Balatonmáriafürdőn
Balatonmáriafürdő Község Önkormányzata és a Balatonmáriafürdői Helyi Értéktár Bizottsága az Őszi Idő Klub partnerségével az Andrássy Mária Közösségi Házban könyvbemutatót tartott. A 2024. június 25-i eseményen a szép számban megjelent hallgatóság előtt Biró Zoltán marcali író mutatta be a könyveit. A szerző 2013 óta jelenteti meg történeti források felhasználásával készülő kalandregényeit, amelyek a magyar történelem egy-egy kiemelkedő korszakában, jellemzően a környékünkön játszódnak. A szerző többek között „A kard nyomában” (2016), „A szitári ezüst” (2017), „Az örökség” (2018) című művek alkotója.
„Az inas” (2019) annak a Hikman Bélának a műhelyében is játszódik, akinek Balatonmáriafürdőn a Keszeg utcában ma is áll a műlakatos munkákkal díszített villája. Biró Zoltán legutóbbi könyvei „Az ismeretlen betyár” (2023) és „Az utolsó Corvin” (2024) voltak.
A könyvbemutató végén a kötetekből kedvezményesen lehetett vásárolni és a szerzővel dedikáltatni példányokat.
Huszár Mihály
Bernáth Aurél és művészete a Port Étteremben
2024. március 7. óta látogatható a balatonmáriafürdői Port Étteremben a Bernáth Aurél életét, művészetét és a Balatonhoz fűződő kapcsolatát bemutató tablókiállítás.
A Taste Balaton Fesztivál keretében, a Port Étterem felkérésére született meg a kiállítás, amely a Marcali Múzeum és a Balatonmáriafürdői Helyi Értéktár együttműködésében valósult meg.
Március 13-án balatonkeresztúri általános iskolásoknak, míg március 15-én a fesztivál Hamvas Béla túrájának résztvevői számára dr. Huszár Mihály történész, kurátor tartott előadást. Ebben szó esett Bernáth Aurél Somogy megyének adományozott képeiről, a marcali szülőház helyén megújult állandó kiállítással rendelkező galériáról és a balatonmáriafürdői gyermekkorról, valamint a festőművész gasztronómiai témájú írásáról is.is. Március 19-én Samuné Bogyó Hajnalka, a Marcali Múzeum múzeumpedagógusa mesélt a festőművész életéről, a festmények témáiról és színvilágáról a balatonkeresztúri 2. osztályosoknak.
A tárlat szabadon látogatható március 30-áig.
2024. március 18.
Forrás: www.marcalimuzeum.hu
A XIV. Balatoni Helytörténeti Találkozó Balatonmáriafürdőn
2023. október 14.
- okt. 14-én Balatonmáriafürdő volt a házigazdája a 2015-ben alapított, balatoni kutatással foglalkozó helytörténészek találkozójának. A Helytörténeti Gyűjtemény és Galériába közösségi termébe meghirdetett konferenciának a témája a Balaton tájának emberkéz általi átalakítása (mocsár és ingovány lecsapolások, Sió szabályozások, partfeltöltések, a hegyek bányászata) volt. A közel negyven fős találkozót Galácz György polgármester nyitotta meg, majd Huszár Mihály, a rendezvény házigazdája, az értéktár bizottság elnöke köszöntötte a megjelent kutatókat és érdeklődőket. (Az önkormányzat egy máriai logókkal ellátott noteszt ajándékozott minden vendégnek.) A találkozó ötletgazdája, alapítója és főszervezője Dr. Takács Gábor, Balatonedericsen élő egyiptológus, a Balaton helytörténeti irodalmának gyűjtője, örömét fejezte ki, hogy végre eljutott a rendezvény Balatonmáriafürdőre. Megköszönte az önkormányzatnak, hogy biztosította a helyszínt, a kávészünethez a szerény vendéglátást és az ebédet. A hagyományokhoz híven 10 órakor kezdődő konferencia a jelenlévők témához kapcsolódó hozzászólásaival kezdődött. Néhányan személyesen nem tudtak részt venni a találkozón, az általuk küldött szöveget Takács Gábor és Huszár Mihály felolvasta.
Az előadók sorát Benczik Ildikó értéktár bizottsági tag nyitotta meg, aki röviden bemutatta a máriai értékfeltárás munkáját, és szólt a helyi kulturális, szellemi és épített örökségeikről, így a vendégek képet kaphattak a helyszínről. Fringli Anett római villákkal kapcsolatos egyedülálló kutatásairól Takács Gábor beszélt, majd felhívta a figyelmet a tagtársak által elküldött és kiosztásra került írásos anyagokra. Ezután Huszár Mihály következett, aki röviden bemutatta Mária-telep és Balatonmária településképi változásait (homokturzás, kocsiút, vasút, szőlőtelepítés, parcellázás, partfeltöltés, övcsatorna). Simon Márta (Balatonszentgyörgy-Keszthely) egy verses költeménybe írt munkára hívta fel a figyelmet, amely a balatonújlaki Szabó Lajos Nagyberekkel kapcsolatos emlékeit örökítette meg. Őt követte Kovács Péter lellei könyvtáros, aki a balatonlellei vízlecsapoló társulatról tartott előadást. A konferencia első felének záró előadását Kiss László tartotta meg, aki a balatonszemesi üdülőtelep kialakításáról, a Hunyady család szerepéről és napjaink változásairól tartott vetített képes előadást. A kávészünetet követően Kovács Emőke (Siófok) mutatta be a megjelenés előtt álló „Balatoni értéktár – 200 év a Pannon Tenger múltjából” című könyvét. Őt követte szintén Siófokról Bognár Zoltán, aki a Sió csatorna szabályozásának történetéről tartott vetített képes előadást. Heinrich Pál (Balatonaliga) az aligai és világosi tájátalakításról beszélt. Ránky Péter elküldte a fényképeit, amelyek a balatonakarattyai vasút és alagútépítést mutatták be. Őt követte Tóth István Balatonkeneséről szóló szövege, amelyet Huszár Mihály olvasott fel. Polniczky József az előadásában a balatonalmádi vörös homokkő bányászat történetét ismertette. Ezt követően Takács Gábor tárta a hallgatóság elé a Müller Róbert és Albrecht Sándor által elküldött, a római kőemlékekről és az alsóőrsi kőbányászatról szóló tanulmányt. Iván Katalin „Egy Balaton-felvidéki lány emlékei a
tájátalakításról” című hozzászólását Huszár Mihály olvasta fel. Őt követte Takács Gábor, aki Kálóczi Kálmánnak a badacsonyi bányászattal kapcsolatos emlékeit ismertette. Igazi kuriózumként hangzott el hanganyag formájában Vigánti József hajósnak a badacsonytomaji bányászkolóniáról, a pálkövei bányáról és berakodóról, valamint az balatonedericsi partfeltöltésről szóló visszaemlékezése. Az utolsó előadó Töreky András volt, aki a Keszthelyi-hegység és a Tapolcai-medence bányászati helyeit vette számba. Végezetül Huszár Mihály olvasta fel Hársfalvi Györgynek a gyenesdiási murvabányáról írt gondolatait.
Ezután a társaság tagjai a Napsugár Étteremben ebédeltek, ahol kötetlen beszélgetés kezdődött. A konferencia zárásaként Huszár Mihály tárlatvezetést tartott az állandó kiállításban az érdeklődőknek.
A Balatoni Helytörténeti Találkozó mindig jó alkalmat biztosít az újabb kutatási eredmények megvitatására, az új könyvek bemutatására. Reméljük, hogy egy következő évben majd újra vendégül láthatjuk Balatonmáriafürdőn a helytörténészeket.
Köszönjük Balatonmáriafürdő Község Önkormányzatának támogatását, a munkatársak és az önkéntesek segítő munkáját.
Huszár Mihály
értéktár bizottsági elnök
A fényképeket Adrosics Erik készítette.
Helyi értékeink nyomában Balatonmáriafürdőn – projektzáró könyvbemutató
2022. június 30.
A Balatonmáriafürdői Helyi Értéktár Bizottság szervezésében 2022. június 23-án projektzáró rendezvényre került sor a Községházán, a Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria közösségi termében. A HUNG-2020/6418HF/590/2020 jelű hungarikum pályázati program keretében elkészült a Huszár Mihály – Benczik Ildikó: Helyi értékeink nyomában című könyv. A rendezvényen Galácz György polgármester köszöntötte a megjelent érdeklődőket. Az eseményen megjelent Zahorán-Széchényi Ákos, gróf Széchényi Imre dédunokája is. A kötet két szerzője ismertette az elmúlt év pályázati munkáját, és az előadásaikban betekintést nyújtottak a balatonmáriai helyi értékek feltárásába és publikálásába. Az elkészült kiadványt dr. Lukács Gábor egyetemi docens, általános campus főigazgató-helyettes (MATE Georgion Campusának) méltatta. A 120 oldalas, keménytáblás, színes könyv a helyi értékegybe gyűjtés folyamatát, a helyi identitás megerősítését szolgáló 30 éves munkát mutatja be. A kötet grafikai munkáit és tördelését Vass Lívia végezte. A kiadvány a keszthelyi Ziegler nyomdában készült 500 példányban.
A 2022 júniusában elkészült helytörténeti munka fontos állomás a helyi közösség történetében, egy hosszú folyamat lezárását jelenti. Balatonmáriafürdő Község Önkormányzatának a rendszerváltás óta fontos volt, hogy megemlékezzen jeles lakosairól, nyaralópolgárairól és ápolja a múltjának emlékeit. Az elmúlt közel 30 évben emlékezetes programok, rendezvények valósultak meg, az elkötelezett személyek pedig kiemelten kezelték az ismeretterjesztést. A könyv bejárja ezt az utat, leírja ezt a folyamatot, az értékfeltárás lépcsőfokait sorra számba veszi. A kiadvány a település történetének leírását új adalékokkal gazdagítja és összefoglalja. A helyi értékek leírását tovább árnyalja és részletezi, további fotókkal gazdagítja és leírja. A könyvben külön fejezetben emlékeztek meg Bándi Margitról, akinek tevékenysége nagy hatással volt a térségünk közéletére, kulturális életére, valamint arról hogyan ösztönözte a helytörténeti kutatómunkát. A kötet mellékletében megjelenik néhány írás, esszé a településtörténet témakörében is. A szerzők külön fejezetben gyűjtötték össze a település érdekében végzett munkájukért kitüntetett személyek és közösségek névsorát is. A könyvet sok fotó illusztrálja, amelyek legtöbbje az Andrássy Mária Közösségi Ház archívumából származik.
A könyvbemutató során elhangzott, hogy a 2020-ban elnyert pályázat megvalósítási határideje a járvány időszak miatt többször módosult. A programok ugyan halasztást szenvedtek, de hiánytalanul megvalósultak. A projekt keretében vállaltak alapján elkészült egy ismeretterjesztő rövidfilm a helyi értékeinkről, amelyet az állandó kiállítás részeként lehet megtekinteni.
- augusztus 10-én időszaki értéktár kiállítás nyílt meg a Helytörténeti Gyűjtemény galériájában, amelyben tablók segítségével lehet megismerni a közös kincseinket.
Az értéktár bizottság tagjai 2021. szeptemberében a helyi gyűjteményben és az időszaki kiállításban a helyi idősek klubja tagjainak tárlatvezetéssel egybekötött előadást tartottak. Akadtak az idősek között olyanok, akik a családi emlékezet alapján még ki tudták egészíteni a látottakat, és felidézhették a gyerekkorukat. Egy következő klubnap alkalmából pedig helyismereti vetélkedőt szerveztek a klub tagjaival közösen a megszerzett ismeretek felhasználásával. Egy másik alkalommal a balatonkeresztúri Festetics Kristóf Általános Iskolával együttműködve a helyi iskolásokat is meghívták múzeumlátogatásra, amely során megismerhették Balatonmáriafürdő történetét és a helyi értékeket. Később a községi és iskolai könyvtárban az értéktár bizottság tagjai helytörténeti vetélkedőt szerveztek számukra. A vetélkedő alkalmával Meretei Jánosné pedagógus, könyvtáros volt a segítségünkre.
A könyvbemutatót jóhangulatú kötetlen beszélgetés zárta. A könyvet a Községházán lehet majd beszerezni.
A Balatonmáriafürdői Helyi Értéktár Bizottság természetesen folytatja a munkáját, az elkövetkező években is várhatóak ismeretterjesztő előadások és időszaki kiállítások, valamint folytatódik az újabb helyi értékek gyűjtése, a Helyi Értéktár kibővítése is.
Benczik Ildikó – Huszár Mihály
Képek: Osvald Gábor